Kako je opredeljena razveza zakonske zveze?
Ločitev oziroma razveza zakonske zveze je postopek, v okviru katerega se zakonca odločita, da ne bosta več nadaljevala s skupnim življenjem. Z zaključkom zakonske zveze se uradno zaključi tudi
zakon. Slovenska zakonodaja loči dve vrsti razveze zakonske zveze, in sicer razvezo s tožbo oziroma nesporazumno razvezo zakonske zveze ter sporazumno razvezo.
Kot že samo ime pove, se lahko zakonca sporazumno dogovorita o poteku razveze; če pa do soglasja ne pride, sledi ločitev s tožbo. Ključno je, da se dogovorita o vseh vidikih, ki sta jih ustvarila med skupnim življenjem, kot so delitev skupnega premoženja, skrb za skupne mladoletne otroke in drugi pomembni dogovori.
Kako poteka sporazumna razveza zakonske zveze?
Postopek se prične z oddajo vloge na sodišče, ki mora preučiti vlogo in situacijo ter v celoti izpeljati postopek razveze zakonske zveze. Naj omenimo, da se sporazumna razveza zakonske zveze zaključi precej hitreje in pri tem postopku ne nastanejo previsoki stroški.
Iz tega izhaja, da je sporazumna razveza veliko bolj zaželena oblika zaključka zakonske zveze. Da bi bila uspešno izvedena, morata zakonca doseči medsebojno soglasje. Dogovor o delitvi skupnega premoženja mora biti sestavljen v obliki notarskega zapisa, ki se nato priloži k vlogi za razvezo zakonske zveze.
Če imata zakonca skupne mladoletne otroke, morata pred oddajo vloge opraviti posvet na centru za socialno delo. Center pripravi mnenje, ki se nato priloži k vlogi za razvezo. V primeru, da se zakonca dogovorita za sporazumno razvezo, običajno ne potrebujeta odvetnika, kar prispeva k nižjim stroškom in hitrejšemu zaključku postopka.
Kako poteka razveza zakonske zveze na nesporazumen način?
V primeru nesporazumne razveze zakonske zveze to pomeni, da se zakoncema ni uspelo dogovoriti o ključnih vprašanjih glede življenja po razvezi. Takšna razveza poteka pred sodiščem, in sicer z
vložitvijo tožbe, v postopku pa pogosto sodelujejo odvetniki, ki zagovarjajo interese posamezne stranke. Ločitev s tožbo se lahko zavleče več let in je stroškovno zahtevna, saj morata zakonca
poravnati visoke odvetniške stroške.
Bistvena vloga odvetnika v procesu je, da skuša med zakoncema doseči sporazum in jima pomaga, da se čim prej dogovorita o razdelitvi premoženja ter skrbi za skupne mladoletne otroke.
Kako v praksi poteka delitev skupnega premoženja med zakoncema v primeru razveze zakonske
zveze?
Ena izmed ključnih tem, ki jih je treba urediti pred razvezo zakonske zveze, je delitev skupnega premoženja. Prvi korak za zakonca je, da opredelita, kaj vse spada v skupno premoženje. V praksi to
vključuje premoženje, ki sta ga pridobila med skupnim življenjem oziroma v času trajanja zakonske zveze.
To pomeni, da individualno premoženje ne sodi v skupno premoženje. Če je na primer eden od zakoncev od svojih staršev podedoval nepremičnino, se ta ne upošteva pri delitvi skupnega premoženja ob ločitvi. Če pa sta zakonca skupaj kupila hišo, se ta deli med njiju. V skupno premoženje ne sodijo osebni predmeti posameznega zakonca, ne glede na njihovo vrednost.
Sklep o delitvi skupnega premoženja izda sodišče bodisi na podlagi dogovora med zakoncema bodisi na podlagi odločitve, ki jo sprejme skladno z dokazi. Če gre za nesporazumno razvezo zakonske zveze, se sodišče najpogosteje odloči, da se bo skupno premoženje razdelilo na dva enaka dela. Seveda so možne tudi izjeme, če na primer enemu od zakoncev uspe dokazati, da ima več pravic na skupnem premoženju kot drugi zakonec.
Pri tem je pomembno poudariti, da delitev premoženja ni zgolj suhoparna matematična operacija, saj sodišče upošteva tudi mehke dejavnike, ki so enako pomembni kot, denimo, prihodki posameznega zakonca. Zakonca se lahko dogovorita, da bo eden več časa namenil delu, medtem ko bo drugi skrbel za dom in družino. V takšnem primeru se skrb za dom in družino ne sme ovrednotiti nižje kot delo in višji prihodki.
Kaj pa, če sta imela zakonca tudi skupne mladoletne otroke?
V primeru skupnih mladoletnih otrok je treba pred razvezo zakonske zveze izvesti še vmesen korak, ki je vezan na oblikovanje dogovora glede skrbi za skupne mladoletne otroke. Gre za postopek, ki je nujen za vse zakonce, ne glede na to, v kakšnih odnosih so. Pred oddajo vloge na sodišče morata zakonca s skupnimi otroki opraviti razgovor na centru za socialno delo.
CSD razpiše razgovor, na katerega so vabljeni vsi člani družine. Pri tem CSD upošteva tudi mnenje otrok in se primarno zavzema za njihovo dobrobit po razvezi zakonske zveze. Njegova naloga je
pripraviti kar najbolj realno oceno situacije in podati strokovno mnenje o tem, kaj je v najboljšem interesu otrok. To mnenje morata zakonca priložiti k vlogi za razvezo zakonske zveze. Na podlagi tega mnenja in preučitve celotne situacije sodišče nato odloči o dodelitvi skrbništva med zakoncema.
Kaj je predporočna pogodba in v katerih primerih je smiselna?
Predporočna pogodba je instrument, ki deluje kot varovalo pred raznimi spori, vezanimi na delitev skupnega premoženja. Vsak odvetnik za ločitve bo svetoval podpis predporočne pogodbe, saj lahko ta v prihodnosti prihrani precej stroškov in časa.
Predporočno pogodbo je še posebej smiselno skleniti, kadar ima eden od zakoncev precej več premoženja kot drugi. V tem primeru se v pogodbi natančno opredeli, kaj vse spada pod njegovo
osebno premoženje, nad katerim ima izključno lastninsko pravico. Pogodbo mora podpisati tudi drugi zakonec, s čimer jamči, da se z določili strinja. Tako je v primeru morebitne ločitve v prihodnosti že jasno določeno, kako se bo premoženje razdelilo ter kaj sodi v individualno in kaj v skupno premoženje.
Razveza zakonske zveze je velikokrat čustven proces tako za zakonca kot tudi za skupne mladoletne otroke. Da bi se izognili neprijetnim sporom in situacijam, svetujemo, da se za pomoč obrnete na odvetnika. Ta vam lahko poda vse potrebne informacije o razvezi zakonske zveze in vas vodi skozi celoten postopek, da bo proces zaključen kar se da hitro in učinkovito.